Modele veshjesh per meshkuj

21 Lut Modele veshjesh per meshkuj

Në veshje, ngjyrat e zbukurimet ndryshonin Simbas moshës. Për të vegjëlit e të rinjtë, kostumi krahinor Mund të Ishte më i thjeshtë. Ndryshe nga popuj të tjerë të Ballkanit, në Shqipëri, VAJZA që kishte arritur moshën e martesës, duhet të vishej thjeshtë e PA Stoli, flokët t`i mbulonte mirë me një Shami dhe të MOS vishte rrobë të kuqe. Kostumi i martesës Ishte Varianti më i pasur i veshjes së krahinës, si për nuset Edhe për dhëndurët. Për nuset, stolitë metsemblables Ishin të pamungueshme, madje, përdoreshin Edhe me tepri, sepse Këtu, me sa duket, kishte rendësi JO Vetëm funksioni i Tyre estetik, por Edhe funksioni magjik që u pervishej. Për nuset, rëndësi të veçantë kishte zbukurimi i kokës. DISA vjet pas marde, veshja fillonte të lehtësohej nga zbukurimet. Veshje tipike e grave ne Shqipërine Veriore, MBI Lumin Drin, Nikaj-Merturi e Rugova, Malesi e Madhe dhe Shqiptar te malit te Zi. Ne Zonen e NEN Shkodres Deri ne Breg te Matit ku malsoret e Malsise se Madhe Kane zbritur. Xhubleta eshte nje Fund ne trajte kembane, QE Probajmo i valezuar perfundi, sidomos ne pjesen e mbrapme perbehej nga nje Numer i madh copash e rripash te ngushte Shajaku, qepur horizontalisht dhe te nderthurur me Breza gajtanesh. Mbahet e varur ne supe me dy rripa te gjere. Ne Shek.

XVIII, xhubleta perbehej nga shume ngjyra, por ATO qe na Kane mberritur ne ditet e sotme Jane: te zeza per grille dhe Bardh e Zi per Vajzat. Pjese te Tjera te kostumit me xhublete Jane: kraholine, xhoka, kerdhokla, paraniku, kallmat e shputat, ETJ. Xhubleta eshte me prejardhje te lashte. Paraqet ngjashmeri me veshjen e DISA figurinave neolitike te gjetura ne Bosnje, por Edhe ne vise te Tjera te mesdheut, QE i perkasin mijevjecarit te Dyte para eres sone dhe lidhen me qyteterimet e vjetera mesdhetare. Xhubleta e Malesise eshte trashegimi e qarte e prejardhjes ilire te Kultures Tone qe malsoret e percollen Deri ne Vitet 1950-1960, PRA Perben nje nga elementet identifikues te veshjes Popullore Shqiptare, nepermjet motiveve, Ku emblema perte gjitha eshte shqiponja. Xhubleta permban nje Seri simbolesh ku paraqesin lidhjet me Fene katolike, besimin te zoti, dashurine dhe theho bukurine e femres malsore. Emertimi i ketij tipi percaktohet nga nje lloj pantallonash shume te gjera dhe me ngjyre te zeze. Ne pjesen e siperme te trupit grille e veshura me brekesha vishnin kemishe te shkurter, jelek ose mitan. Ne Kembe mbathnin corape Leshi me shume ngjyra. Gjithnje MBI brekesha ne pjesen e perparme vishej Edhe nje perparje prej Leshi e zbukuruar me kuadrate DISA ngjyreshe. Ndersa ne Koke mbanin Shamia shume ngjyreshe te lidhura NEN gushe, PA i palosur ne forme trekendeshi.

Ne Fakt Kjo veshje eshte futur ne perdorim nga fillimi i Shek. XX dhe PATI perdorim te kufizuar, kryesisht ne DISA fshatra te Malesise se Tiranes, ne Martanesh, ne polis, Berzeshte, Gur i Bardhe ETJ. Ofron veshje të modeleve të ndryshme për fermra dhe meshkuj të markës LTB si këmisha, xhinse, maica, bluza, pantollona, xhempera, jakne, Setra, pallto dhe shumë veshje Tjera. Në veshjet Popullore, shenjat e zisë Ishin të Pakta, gratë Mund të vishnin se prapthi ndonjë nga pjesët më të zbukuruara të kostumit, PSH. xhokën un përparsen. E Merr këtë Emër nga Fundi në formë këmbane të valëzuar, je qepur me rripa prej Shajaku të vendosur Njeri pas tjetrit në linjë horizontale, Bashkimi i te cilëve realizohet me gajtane të hollë prej Leshi.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.